EDUKACJA W XXI wieku
Od kilku lat w polskiej edukacji coraz częściej gości technologia i innowacyjne rozwiązania. I dla przykładu DRUKARKA 3D to już właściwie norma w większości szkół.
Dużą zmianę wprowadził program Laboratoria przyszłości – dzięki któremu do września ubiegłego roku, szkoły mogły wnioskować o środki na innowacyjne narzędzia edukacyjne, m.in. na wspomniane DRUKARKI 3D.
A ich zastosowanie jest bardzo szerokie, nie tylko na zajęciach technicznych. Można wykonać wiele niestandardowych pomocy edukacyjnych, np. model ludzkiego serca na lekcję biologii lub wydruk modeli figur na geometrię. Ogranicza właściwie tylko wyobraźnia i pomysłowość nauczycieli.
Zwyczajne lekcje mogą zamienić się w interaktywne, ciekawe zajęcia, które angażują uczniów i wspomagają zapamiętywanie informacji.
BY INNOWACYJNE SPRZĘTY NIE GROMADZIŁY KURZU W SZKOLNYCH KANTORKACH
Zastosowanie druku 3D to świetna okazja, by urozmaicić tradycyjne zajęcia. Istnieje wiele narzędzi, wspierających nauczycieli w procesie włączania druku 3D na lekcje, z których warto skorzystać.
A pośród programów do tworzenia modeli, tych bezpłatnych i stosunkowo prostych w zastosowaniu, polecamy m.in.:
Thingiverse – do korzystania od najmłodszych lat lub TinkerCAD, CURA, Blender i wiele innych.
BIBLIOTEKA EKSPERYMENTÓW UCZNIOWSKICH
W projekcie POPOJUTRZE innowację z wykorzystaniem m.in. druków 3D przygotował Zespół z Lublina – Bożena i Jacek.
Biblioteka Eksperymentów Uczniowskich to komplety materiałów podsuwających pomysły na realizację lekcji przy wsparciu doświadczeniem i/lub obserwacją.
W materiałach odnajdziesz Nauczycielu/Nauczycielko opisy przykładowych doświadczeń/obserwacji oraz wykaz zasobów potrzebnych do przeprowadzenia zajęć, w tym także modele pozwalające na wydruk na drukarkach 3D kompletnych lub częściowych zestawów doświadczalnych.
Innowatorzy proponują przykłady scenariuszy lekcji dla szkół podstawowych – fizyki, chemii, geografii dla klas starszych, a przyrody dla uczniów młodszych. A scenariuszom towarzyszą filmy instruktażowe.
Podczas testowania tej innowacji, uczniowie i uczennice z Lublina przekonali się, że m.in. lekcja fizyki może być przyjemna i efektywna.
Zapraszamy do korzystania z tych ciekawych materiałów 😊
Z pozdrowieniami, Ania Wiśniewska, tutorka w Popojutrze 2.0