Odwiedzamy Barcelonę!
W październiku br. Tutorki z #POPOteam – Kinga Skrzyniarz i Ania Wiśniewska, brały udział w niesamowitych spotkaniach w Barcelonie z osobami projektującymi innowacyjne rozwiązania na rzecz społeczności lokalnych. Wizyty studyjne zostały zorganizowane przez Katalizator Innowacji Społecznych.
Oto jak wyjazd wspominają nasze Tutorki:
Wrażenia ze spotkań wciąż w nas rezonują. Oba dni były bardzo intensywne, a ilość inspiracji ogromna.
Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od spotkani a z Aleksandrą Zemke z organizacji smilemundo.org. Ola zabrała nas na spacer po dzielnicy Raval, opowiedziała nam o historii dzielnicy i jej problemach, nakreśliła z czym na co dzień mierzą się organizacje w niej działające.
Po tym wstępnie zawitaliśmy do organizacji, która działa na rzecz mieszkańców dzielnicy – Impulsem Raval. Ich działania są odpowiedzią na potrzeby społeczności, dążą do edukowania młodych ludzi, wsparcia w budowaniu kompetencji potrzebnych na rynku pracy. Stworzyli przestrzeń bez ścian i drzwi, aby ludzie mogli ze sobą współpracować. Zachęcają do działań twórczych, działają w duchu zero waste, uczą jak coś naprawić, a nie wyrzucić. Intensywnie współpracują z innymi organizacjami społecznymi, aby móc zintensyfikować swoje działania. Ich sposób pracy i zaangażowanie jest totalnie inspirujące.
Następnie odwiedziliśmy Norai Raval – to restauracja prowadzona przez Impulsem, zatrudniająca imigrantów, umożliwiająca im zdobycie doświadczenia zawodowego w gastronomii.
Po wspaniałym obiedzie w Nori ruszyliśmy do BITHABITAT – jednostki miejskiej wpierającej innowacje związane z wyzwaniami miasta. Budynek, w którym mieści się jednostka zrobił na nas ogromne wrażenie – wcześniej były to tereny przemysłowe, teraz to miejsce jest ultranowoczesne i ekologiczne. Jednostka wspiera projekty rozwiązujące aktualne problemy miasta dotyczące w szczególności mieszkalnictwa, dostępności i efektywności energetycznej. Wdraża działania dotyczące transformacji urbanistycznej.
Drugi dzień był równie inspirujący, zorganizowano dla nas aż 3 wizyty studyjne.
Rano odwiedziliśmy BiciHub Barcelona – hub innowacji rowerowych związanych ze zrównoważonym transportem. BiciHub prowadzi działania edukacyjne, promuje korzystanie z alternatywnej i ekologicznej formy transportu już wśród najmłodszych. Dają możliwość złożenia własnego roweru, uczą jak to zrobić i zapewniają narzędzia.
Z BiciHub udaliśmy się do wyjątkowego miejsca na mapie Barcelony – do kuchni społecznej Mescladís. Jest to miejsce które powstało dzięki bardzo silnej oddolnej inicjatywie, pracują w nim imigranci, którzy zdobywają tu doświadczenie, uczą się pracy w gastronomii.
Dosłownie dwa kroki od Mescladís jest biblioteka rzeczy Caixa d’Eines i Feines – to kolejna świetna inicjatywa lokalna oparta na idei współdzielenia. Na przykład jeśli robisz remont w swoim mieszkaniu, a brakuje Ci narzędzi, możesz je wypożyczyć, skorzystać z nich, a następnie oddać aby mogli użyć ich inni. Poza tym Caixa d’Eines i Feine organizuje warsztaty sąsiedzkie np. z szycia lub majsterkowania, scalając w ten sposób społeczność dzielnicy.
Ostatnia nasza wizyta była w organizacji UpSocial, która zajmuje się skalowaniem innowacji społecznych. Poszukują innowacyjnych rozwiązań konkretnych wyzwań, sprawdzają czy można je zaimplementować w innych obszarach i skalują. Wspierają działania nie tylko w Hiszpanii, wychodzą poza granice – nie tylko te geograficzne.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczestnikom i Uczestniczkom za ten wspólny czas pełen inspiracji, rozmów, wymiany doświadczeń… oraz za wspólne zwiedzanie i pozytywną energię, którą czujemy do dzisiaj. Dobrze było pobyć razem w tak zacnym gronie osób działających na rzecz innowacji społecznych. Mamy nadzieję, że wiele takich spotkań przed nami!
Zobacz małą fotorelację z wyjazdu!
Autorka zdjęć: Katarzyna Trzaska