Czy wiecie, że jednym z trendów jest zatrudnianie pracowników z różnych krajów i tworzenie międzynarodowych zespołów?
Niektórym z nas może się wydawać, że to codzienność w międzynarodowych korporacjach, ale nic bardziej mylnego! To trend, który będzie się coraz bardziej umacniał w 2023 r. (Trendy Employer Branding 2023).
Dlatego tak niezwykle ważna jest edukacja międzykulturowa.
Czym jest? Całożyciowym procesem dokonującym się w przestrzeni różnic międzyludzkich i międzykulturowych, który przygotowuje do funkcjonowania we współczesnym, heterogenicznym świecie. Narodziła się w USA w okresie międzywojennym w wyniku potrzeby – wsparcia funkcjonowania żyjących obok siebie osób, które posługiwały się odmiennymi językami, kultywujących różne tradycje, wyznających różne religie. W Europie o edukacji międzykulturowej zaczęto mówić później – w latach 60. i 70 (FIO, Edukacja międzykulturowa).
Dziś powstaje coraz więcej innowacji, które umożliwiają nam rozwój kompetencji międzykulturowych.
Od etapu przedszkolaka, aż po dorosłość.
Wśród programów edukacyjnych dla najmłodszych są te, które koncentrują się na pokazaniu różnorodności świata, przykładowo:
„Mały podróżnik” – Program edukacji międzykulturowej dla dzieci w wieku 5/6 lat
Są również takie, które wzmacniają poczucie tożsamości i przynależności, przedstawiające wielokulturowość konkretnego regionu, przykład:
„Podlasie – moje miejsce na ziemi” – innowacja pedagogiczna dla przedszkolaków
Ogromną pracę wykonują też organizacje pozarządowe.
Tworzą projekty i programy uwrażliwiające młodzież na zmiany.
Warto sięgnąć do publikacji Pozaformalnej Akademii Jakości Projektu w ramach programu „Młodzież w działaniu”:
Możecie również skorzystać z gotowych pakietów materiałów. Przykładem są scenariusze dla różnych klas stworzone przez Fundację dla wolności:
Innowacje z międzykulturowością w tle.
Jedną z innowacji, które powstały w Popojutrze 2.0 jest Uniwersytet między kulturami.
Innowacja skierowana do akademików i wykładowców, której celem jest uwrażliwienie na różnice kulturowe, zwłaszcza w pracy ze studentami z Azji.
Powstają również kolejne – platformy do nauki języka polskiego, czy wspierające edukację młodzieży pochodzącej z Ukrainy realizowane przez Migrant Info Point oraz platforma do nauki polskiego biznesowego autorstwa Sunco – Language Learning.
Edukacja międzykulturowa nie jest jeszcze jedną nowinką pedagogiczną, jakich wiele w ostatnich latach. Kompetencje międzykulturowe są jednymi z kluczowych w XXI wieku. Warto dbać o ich rozwój! 😊
Z pozdrowieniami,
Agata Pakieła, tutorka w Popojutrze 2.0