O NAUCE CZYTANIA
Trudno wyobrazić sobie życie bez czytania. Ta podstawowa umiejętność, nabywana zazwyczaj na początku edukacji w szkole podstawowej, a następnie doskonalona ma istotny wpływ na funkcjonowanie mózgu.
Czy wiecie, że czytanie jest ewolucyjnie stosunkowo nowym wynalazkiem, a do tego w naszym mózgu nie ma odrębnego narzędzia odpowiedzialnego za czytanie? Rodzimy się przygotowani do mówienia, jednak nie do czytania. Czytanie wykorzystuje w mózgu te połączenia, które zostały wykształcone dla mówienia.
Oznacza to, że czytania trzeba się nauczyć. Jak jednak uczyć czytania skutecznie? Istnieją różne sposoby nauki czytania, poniżej przykłady kilku stosowanych w nauce czytania metod:
Jak technologia może wspomóc naukę czytania?
Dostępna technologia także może wspomóc naukę czytania. Jednym z narzędzi, które ułatwia ten proces jest Reading Progress – bezpłatna narzędzie wbudowane w Microsoft Teams, które umożliwia sprawdzenie postępów w nauce czytania. Jak działa?
Nauczyciel wskazuje fragment tekstu do przeczytania, następnie uczeń lub uczennica nagrywają siebie czytających tekst. Nauczyciel otrzymuje nagranie i może dzięki temu sprawdzić jak płynnie dziecko czyta, nad czym powinno popracować, które wyrazy lub frazy sprawiają trudności.
Program wspiera nauczyciela – wskazuje błędy w wymowie. Dzieci mogą samodzielnie ćwiczyć wymowę poszczególnych słów.
Program sprawdzi się również dla dorosłych, którzy uczą się języka obcego i chcą pracować nad poprawną wymową.
Zobacz co o narzędziu mówią nauczyciele i uczniowie:
Jak czytanie wpływa na mózg?
Dlaczego wykształcenie umiejętności płynnego czytania ze zrozumieniem jest tak ważne? Zdajemy sobie sprawę, że umiejętność czytania jest niezbędna we współczesnym świecie, w codziennym życiu i pracy. Czy wiemy jednak jak czytanie wpływa na ludzki mózg? Liczne badania dowodzą, że wpływ czytania na mózg jest niesamowity:
- Wzmacnia połączenia neuronowe. Kiedy czytasz Twój mózg tworzy nowe połączenia neuronowe i wzmacnia istniejące, co poprawia funkcje poznawcze.
- Wpływa pozytywnie na zasób słownictwa, poprawia zdolność komunikowania się.
- Poprawia pamięć: czytanie wymaga zapamiętywania szczegółów i informacji z wcześniejszej części tekstu, co poprawia pamięć.
- Poprawia koncentrację: czytanie wymaga skupienia i uwagi, co może poprawić zdolność koncentracji na innych zadaniach.
- Zmniejsza stres: wykazano, że czytanie zmniejsza stres i niepokój, angażując umysł i odwracając uwagę od zmartwień. Analizy naukowców na Uniwersytecie Sussex wykazały, że lektura może obniżyć poziom kortyzolu, a tym samym zredukować stres, nawet o 70%.
- Zwiększa empatię: wykazano, że czytanie beletrystyki zwiększa empatię, pomagając zrozumieć i odnieść się do doświadczeń innych osób.
- Poprawa funkcji mózgu w starszym wieku: regularne czytanie zostało powiązane z poprawą funkcji poznawczych i zmniejszonym ryzykiem pogorszenia funkcji poznawczych w starszym wieku. Badania prowadzone przez 6 lat na grupie 300 osób w wieku ponad 80 lat, dowiodły, że osoby regularnie czytające mają pamięć o 1/3 lepszą niż, te które nie czytały regularnie.
Więcej o zaletach czytania znajdziesz na kanale „Nauka. To lubię” Tomasza Rożka:
ZALETY GŁOŚNEGO CZYTANIA
Jeszcze inne zalety ma GŁOŚNE CZYTANIE.
Usłyszenie własnego głosu pomaga w ćwiczeniu dykcji i wymowy. Bycie swoim własnym słuchaczem pozytywnie wpływa na poczucie własnej wartości i pewności siebie. Ponadto głośne czytanie rozluźnia ciało, a także dotlenia co zapewnia lepszą pracę serca, płuc i mięśni. Głośne czytanie wpływa jeszcze lepiej na poprawę funkcji poznawczych mózgu. Japońscy uczeni wskazują, że czytając głośno poprawiamy pamięć krótkotrwałą, epizodyczną, roboczą, koncentrację, szybkość przetwarzania informacji i umiejętność czytania w ogóle.
Jak czytać (i mówić) wyraźnie?
O perfekcyjną dykcję zadbasz razem z aplikacją Lingwistyczna Papuga.
To dykcyjna aplikacja mobilna stworzona dla wszystkich, którzy chcą mówić wyraźnie i poprawnie, w szczególności dla dzieci z klas 4-8.
Tytułowa, bajecznie kolorowa Papuga przeprowadzi Was przez najtrudniejsze w języku polskim zbitki głosek, łamańce językowe, a na koniec trudne do wymówienia ale szalenie zabawne wiersze. Wszystko po to, aby język giętki, powiedział wszystko, co pomyśli głowa!
Aplikacja to świetne narzędzie dla wszystkich, którym zależy na tym, aby mówić poprawnie i wyraźnie. Pozwala ona samodzielnie ćwiczyć dykcję, intensywność ćwiczeń można dostosować do swoich potrzeb i czasu. Papuga może pomóc nie tylko uczniom i uczennicom z klas 4-8, ale także wszystkim, którzy pracują głosem – jest doskonałym wsparciem w przygotowaniu do wystąpień publicznych. Będzie przydatna dla osób, którzy chcą spróbować swoich sił na scenie.
Papuga ucząc bawi, bawiąc uczy. Za wykonane ćwiczenia dostaje się krakersy, które można wymienić na przykład na strój dla Papugi. Aplikacja zawiera więcej smaczków i niespodzianek, nie będziemy tutaj ich opisywać, koniecznie sprawdźcie sami!
Twórcami narzędzia są Monika Szydłowiecka i Maciek Gruchlik, którzy od lat pracują z młodymi osobami w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Tychach. Energię czerpią z codziennej pracy z młodzieżą.
Źródła:
https://naukatolubie.pl/jak-czytanie-wplywa-na-mozg/
https://itbiznes.pl/oprogramowanie/reading-progress-microsoft-teams-postepy-w-czytaniu/
https://sluchimowa.wordpress.com/2015/05/01/zalety-czytania-tekstu-na-glos/
https://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/7,137474,20754357,10-powodow-dla-ktorych-warto-czytac-na-glos.html
Z pozdrowieniami,
Kinga Skrzyniarz, tutorka w Popojutrze 2.0