Minecraft dla edukacji
Dzieci uwielbiają gry, nic więc dziwnego w tym, że od lat gry wykorzystywane są w celach edukacyjnych. Gry czynią proces uczenia się bardziej atrakcyjnym, wiedza przyswajana jest przy okazji zabawy.
Jedną z najbardziej popularnych gier jest Minecraft, który dzięki swojej bezpłatnej edycji dla edukacji z powodzeniem może być włączany w szkolne zajęcia.
Kanciasty świat na szkolnych przedmiotach
Ta niezmiennie popularna gra świetnie sprawdzi się podczas zajęć matematyki. Jako nauczyciel_ka możesz wykorzystać Minecraft do nauki geometrii, obliczeń procentowych, prostych wyrażeń algebraicznych. Niewątpliwie wspiera wyobraźnię przestrzenną, pozwala zrozumieć czym jest skala i proporcja.
Minecraft Education Edition oferuje możliwość nauki podstaw programowania za pomocą bloków. Uczniowie i uczennice mogą tworzyć skrypty sterujące zachowaniem postaci, tworzyć interaktywne elementy i eksperymentować z logiką programowania. Świetnie sprawdzi się więc na zajęciach informatycznych. Jeśli jesteś nauczycielem_ką informatyki koniecznie sprawdź innowację stworzoną w POPOJUTRZE 2.0 przez ekipę z Fundacji Rozwoju Edukacji Małego Inżyniera, dostępna zupełnie bezpłatnie tutaj:
Nauczyciele przyrody i geografii z powodzeniem wykorzystają grę aby zobrazować przeróżne procesy zachodzące w przyrodzie np.: obieg wody, fotosynteza, siły fizyczne. Młode osoby mogą eksperymentować i obserwować skutki swoich działań w wirtualnym środowisku.
A czy Minecrata można wykorzystać na zajęciach humanistycznych? Oczywiście, że tak i tutaj ograniczeniem jest właściwie tylko wyobraźnia!
W grze znajdziemy światy odzwierciedlające te znane z historii, co umożliwia tworzenie symulacji historycznych, odtwarzanie znanych i ważnych wydarzeń. To wirtualna podróż w czasie.
Chcesz przybliżyć uczniom i uczennicom świat z wybranej książki na języku polskim? Nic prostszego! Kanciasty świat można wykorzystać do tworzenia interaktywnych scenariuszy i przygód opartych na literaturze. Uczniowie mogą tworzyć rekwizyty, postaci i miejsca z książek, co pomaga w zrozumieniu fabuły i rozwija umiejętności czytania ze zrozumieniem.
Także artystyczne dusze znajdą tu coś dla siebie. Minecraft może być używany do tworzenia interaktywnych dzieł sztuki, budowania muzeów, komponowania muzyki i tworzenia interaktywnych instrumentów muzycznych.
Rozwój kompetencji przyszłości
Zabawa w kanciastym świecie niewątpliwie wspiera rozwijanie umiejętności współpracy i kreatywności. Może być wykorzystywana w rozwiązywaniu ważnych problemów poprzez kreatywne działania grupowe.
Jak zacząć przygodę z Minecraft Education Edition?
Jedną z innowacji nagrodzonych w POPOJUTRZE 2.0 jest Projekt da Vinci opracowany przez Marzenę Milanowską i Urszulę Jarosz z Cyberpaki. To kompleksowe narzędzie, które krok po kroku pokaże Ci jak włączyć Minecraft w Twoje lekcje. W innowacji znajdziesz:
- SCENARIUSZE – 40 gotowych, interdyscyplinarnych scenariuszy lekcji dla klas 4-6, obejmujących wszystkie przedmioty, pogrupowanych według obszarów tematycznych.
- BAZA WIEDZY – dowiesz się wszystkich najważniejszych informacji związanych z prowadzeniem lekcji informatyki (i nie tylko) z wykorzystaniem Minecraft oraz z wprowadzaniem na lekcjach nauczania interdyscyplinarnego.
- BAZA INSPIRACJI – znajdziesz pomoce, pomysły i inspiracje z różnych stron świata, które mogą wzbogacić Twoje lekcje.
Dowiedz się jak wykorzystać zalety kanciastego świata na swoich lekcjach!
Będzie ku temu okazja 12 lub 20 czerwca – zapraszamy na szkolenie on line z certyfikatem: Minecraft – nie tylko na informatyce!
Z pozdrowieniami, Kinga Skrzyniarz, tutorka w Popojutrze 2.0