O nastawieniu na rozwój słów kilka
Nie trzeba przekonywać, że nastawienie na rozwój jest kluczem do efektywnej edukacji.
Poszukując informacji o nastawieniu na rozwój, spotkasz się zapewne z angielskim terminem: GROWTH MINDSET, który oznacza nastawienie na rozwój i uczenie się przez całe życie. Ludzie z growth mindset uważają, że ich umiejętności i zdolności można rozwijać poprzez systematyczną i konsekwentną pracę.
W przeciwieństwie do fixed mindset, czyli przekonania, że umiejętności i zdolności są ustalone i niezmienne, osoby z growth mindset są bardziej otwarte na naukę i próby. Widzą błędy jako naturalne części procesu uczenia się, a nie jako ostateczne porażki. W ten sposób są skłonni podejmować nawet trudne wyzwania i dzięki temu rozwijać swoje umiejętności.
Oto jak wspierać nastawienie na rozwój:
- Podejmuj wyzwania – zamiast unikać trudnych sytuacji, warto wybierać zadania, które wymagają większego wysiłku i zaangażowania. Dzięki temu pokonujemy własne ograniczenia i uczymy się.
- Myśl pozytywnie – warto skupić się na swoich osiągnięciach i postępach, a nie tylko na błędach i porażkach.
- Ucz się od innych – warto obserwować i uczyć się od ludzi, którzy osiągnęli sukces w dziedzinie, która nas interesuje. Inspiruj się, ale też wyciągaj wnioski z błędów, które popełnili inni.
- Współpracuj – warto współpracować z innymi i szukać konstruktywnego feedbacku, który pomoże nam się rozwijać.
- Bądź otwarty na zmiany – nowe idee i technologie mogą pomóc w osiąganiu postawionych celów.
Rozwijanie growth mindset może pomóc w osiąganiu sukcesów w różnych dziedzinach życia, w tym w edukacji, pracy i życiu osobistym.
Godziny Rozwoju. Jak wspierać nastawienie na rozwój i uczyć (się) innowacyjnie
Nastawieniu na rozwój poświęcone są „Godziny Rozwoju. Jak wspierać nastawienie na rozwój i uczyć (się) innowacyjnie” – wyjątkowa publikacja, która powstała w POPOJUTRZE 2.0 – KSZTAŁCENIE, autorstwa Doroty Uchwat-Zaród i Marcina Zaroda.
Jako RODZIC znajdziesz w pierwszej części publikacji (poświęconej nastawieniu na rozwój i radzeniu sobie z wyzwaniami) mnóstwo przydatnych treści. Dowiesz się, co robić, by Twoje dzieci chciały i lubiły się uczyć, kochały wyzwania i nie poddawały się w obliczu porażek.
Jeśli jesteś NAUCZYCIELEM – znajdziesz tam dodatkowo scenariusze cyklu lekcji opartych na treściach całej publikacji, podcasty z ekspertami i inne treści audiowizualne, które pomogą w realizacji lekcji.
Jedno jest pewne, czytając publikację przyswoisz dużą dawkę rzetelnej wiedzy i inspiracji. Z jednej strony dowiecie się, jak wspierać nastawienie na rozwój, ale też (co równie ważne), nie popychać nieświadomie dzieci w kierunku nastawienia na trwałość. Pakiet samorozwojowy w trakcie czytania gwarantowany.
GODZINY ROZWOJU do pobrania pod linkiem:
Zachęcamy też do wysłuchania podcastu o nastawieniu na rozwój powstałego w cyklu EduGadki:
Możesz także zajrzeć na kanał YouTube, znajdziesz tam podcasty, które są uzupełnieniem Godzin Rozwoju:
Z pozdrowieniami,
Kinga Skrzyniarz i Agata Pakieła, tutorki w Popojutrze 2.0